تمرین با محدودیت جریان خون (BFRT) | انجمن بدنسازی و تمرینات قدرتی ایران

اشتراک :         

تاریخ انتشار مطلب : شنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۷
کد مطلب : 2
تعداد مشاهده : 2933   بار
تغییر اندازه فونت :

تمرین با محدودیت جریان خون (BFRT)

شنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۷

مقدمه:

حفظ توده عضلانی فاکتور مهمی برای سلامتی، طول عمر و کیفیت زندگی است(2).تمرین قدرتی بخش مهمی از بدنسازی ورزشهاست و نقش بزرگی در پیشگیری از اسیب و بازتوانی دارد. برای افزایش قدرت  حداقل مقاومت 60%1RM   نیاز است اگرچه برای به حداکثر رساندن قدرت بار بالای 80%1RM  توصیه میشود. از طرف دیگر تمرین مقاومتی با کمتر از 65%  یک تکرار بیشینه برای افزایش قدرت و سایز عضله غیر موثر است. دانشکده طب ورزشی امریکا توصیه کرده تمرین برای افزایش هایپرتروفی باید حداقل با 70%  1RM  انجام شود.اما برخی افراد نمیتوانند این بار سنگین را تحمل کنند  و وزنه های سنگین چالش برانگیز و حتی برای افراد خاصی ، مثل افراد مسن ، افراد با بیماریهای مزمن، ورزشکاران در دوران بازتوانی و ریکاوری ممنوع است اما با اضافه کردن محدودیت جریان خون  به تمرین مقاومتی برای افزایش اندازه و قدرت عضلانی  میتوانند سود ببرند .تمرین مقاومتی با  با بار کم (20-50%) همراه با محدودیت جریان خون    جایگزینی است برای تمرین سنگین بخصوص زمانی که نیروی زیاد بر سیستم اسکلتی عضلانی مجاز نیست .مطالعات نشان داده تمرین با محدودیت  متوسط جر یان خون روش مناسبی برای بازتوانی بعد از عمل  ACL  است(11). تمرین با محدودیت جریان خون را تمرین کاتسو هم مینامند. در سالهای اخیر تمرین با بار کم (<25%)برای تحریک سازگاریهای  عضلانی وقتی عضله یا گروه عضلانی جریان خونش محدود یا کامل قطع  شده پیشنهاد شده است مطالعات نشان داده افراد مسن میتوانند از تمرین با محدودیت جریان خون با محدودیت جزیی و بار کم (20%-30% 1RM ) بجای وزنه های سنگین  استفاده کنند. چندین مطالعه تاثیر تمرین هوازی به همراه محدودیت جریان خون بر اندازه و قدرت عضلانی را تایید کرده اند. کاربرد تمرین مقاومتی با محدودیت جریان خون فقط میتواند برای اندام ها استفاده شود.تمرین با محدودیت جریان خون میتواند بر تنه نیز تاثیر داشته باشد هر چند که این تاثیر کمتر از اندام است.

 

بخش اصلی:

 

1- کاف:

تمرین با محدودیت جریان خون با استفاده از شریان بند، کاف هایی قابلیت باد شدن دارند و باند کشی در قسمت انتهایی ران یا بازو انجام میشود. در تحقیق ها استفاده از باندهای کشی زانو برای محدودیت جریان خون محبوبیت پیدا کرده بخصوص زمانی که تعداد زیادی از افراد را تمرین میدهند .پهنای کاف برای بازو (3-12 سانتیمتر) و برای پا(4.5 – 18.5 سانتیمتر) تعیین شد.پهنای بیشتر باعث درد  و میزان درک فشار و محدودیت جریان خون  بیشتر میشود.اندام با دور بیشتر برای محدودیت مشابه جریان خون نیاز به فشار کاف بیشتر برای انسداد دارند.میزان فشار کاف بستگی به اندازه اندام و پهنای کاف دارد.برای اندام تحتانی دور ران در جای که 33% فاصله بالای پتلا تا اینگوینال باشد اندازه گیری میشود : 60 سانتیمتر 210 میلیمتر جیوه. فشار  کاف از طریق میزان درک فشار بین 0-10 که 7 باشد و بدون درد.

 

2-پیشگیری از اتروفی:

عدم تحمل مزمن در نتیجه سفر به فضا ، استراحت در بستر  و عدم تحرک بوجود می اید که منجر به اتروفی و کاهش قدرت  عضلانی میشود. محدودیت جریان خون اقدام بالقوه ای  برای پیشگیری اتروفی و ضعف عضلانی ناشی از  بی باری مزمن  مثل زمانی که در  استراحت در بستر  و بی تحرکی در گچ  رخ میدهد است.محدودیت جریان خون تناوبی  در طول 2 هفته بی تحرکی و عدم تحمل وزن  از ضعف و اتروفی عضلانی جلوگیری میکند. تاثیر مثبت محدودیت جریان خون  بر ضعف عضلات بستگی به  فشار نیروی خارجی دارد.  محدودیت جریان خون با 200 میلی متر جیوه از اتروفی عضلانی پیشگیری می کند. محدودیت جریان خون حتی  با 50 میلی متر جیوه  نیز تاثیر مثبت بر پیشگیری از   ضعف عضلانی ناشی از بی باری مزمن  دارد هر چند هنوز مشخص نیست که چطور محدودیت جریان خون  با فشار 50 میلی متر از ضعف عضلانی  ناشی از بی باری مزمن پیشگیری میکند.تاثیر پیشگیری بیش از انتظار از انچه در تمرین ایزومتریک بدست امد و نتیجه اون مطالعه پیشنهاد کرد محدودیت جریان خون مثل تمرین مقاومتی اثر پیشگیرانه  در اتروفی  و ضعف عضلانی  ناشی از عدم استفاده دارد.گمان میشود  که  محدودیت جریان خون  تناوبی حتی بدون تمرین  با 50 میلی متر جیوه از اتروفی پیشگیری میکند.البته  محدودیت ملایم جریان خون که با فشار 50 میلی مترجیوه  بود کاهش کمی دراثر  پیشگیرانه در اتروفی  و ضعف عضلانی  ناشی از بی باری مزمن نسبت به 200 میلی متر جیوه دارد. بنابر این سطح محدودیت جریان خون احتمالا فاکتور مهمی برای پیشگیری ضعف عضلانی توسط تکرار محدودیت جریان خون ، بخصوص  در عضلات اکستنسور عضلانی باشد.

 

3-مکانیسم:

مکانیسم های اصلی تمرین محدودیت جریان خون: تحریک هورمون رشد،تجمع متابولیکی،که متعاقب ان افزایش فاکتور رشد انابولیکی، فراخوانی فیبرهای تند انفباض،افزایش سنتز پروتیین  از مسیر راپامیسین،HSP، نیتریک اکساید 1 و مایواستاتین تحت تاثیر قرار میدهد  . در دسترس بودن اکسیژن  بزرگترین  فاکتور در تمرین  مقاومتی با بار کم با محدودیت جریان خون است. تمرین کاتسو میتواند  تغییر بزرگی  در سطح اکسیژن عضلات در حین و بعد از تمرین(در تمرین کم میشود بعد از تمرین بالاتر)بوجود اورد. هایپوکسی و محیط اسیدی درون سلولی  فیبر عضلانی  بیشتری را برای نگهداشتن نیرو فراخوان میکند.تمرین مقاومتی با بار کم  هم با هایپوکسی  هم محدودیت جریان خون  با کاهش  غلظت  اکسیژن  خون  همراه است. بنظر میرسد  به احتمال زیاد که  بیشتر فیبرهای نوع I با تمرین  در هایپوکسی خسته میشوند  ، بنابراین  با ادامه تمرین   فیبرهای نوع IIفراخوان میشوند. گزارش شده کسب اندازه عضله نتیجه  تمرین محدودیت جریان خون  و هیپوکسی  ممکن است بخاطر فعالیت  سلول های ماهواره ای ، هورمون رشد یا عامل رهایش انابولیک ، یا  شاید نتریک اکساید  باشدافزایش  متابولیکهای عضله مقاومتی در هایپوکسی  در مقایسه با نوروموکسی میشود. تابحال چندین مکانیسم برای کاتسو ارایه شده: 1 تاکارا و یاسودا  گزارش کردند در شرایط محدودیت جریان خون عضله در کاتسو، تعداد زیادی از فیبرهای تند انقباض  در محیط هایپوکسی فراخوان میشوند در نتیجه هایپرتروفی اتفاق میوفتد. تاکارادا و تاکانو،ترکیب فاکتورهای غیر هوازی مثل ایسکمی موضعی و/ یا تجمع لاکتات موضعی در پاها ناشی از محدودیت  فراهم کردن خون عضله میشود ممکن است عصب محیطی اوران را تحریک کند و در نتیجه باعث  افزایش ترشح هورمون رشد میشود.

 

4-ورزشکاران:

در تحقیقی نشان داده شد که تمرین کاتسو برای  تغییر عملکرد ورزشی  برای نت بالیست ها مفیدتر از تمرین مقاومتی در شرایط هایپوکسی  است. این نتایج پیشنهاد میکند تمرین مقاومتی با بار کم بهمراه هایپوکسی و محدودیت جریان خون به احتمال زیاد  استقامت و قدرت ایزومتریک را  افزایش میدهد که میتواند انتقال دهنده امادگی جسمانی  ویژه ورزش زنان نت بالیست را توسعه دهد شواهد نشان میدهد سازگاری به تمرین با محدودیت جریان خون به نوع ورزش بستگی دارد تاکادا نشان داد استرس متابولیکی در طول تمرین با محدودیت جریان خون در دوندگان  استقامتی  نسبت به سرعتی بیشتر بود  تمرین با محدودیت جریان خون به عنوان مکمل برای دوندگان استقامتی تاثیر بیشتری نسبت به دوندگان سرعتی دارد. شواهد نشان میدهد که تمرین مقاومتی با بار کم  با محدودیت جریان خون در ورزشکاران باعث توسعه عضلانی  میشود. برای ورزشکاران با تجربه  تمرینات قدرتی  سنگین ،حداکثر سازگاری با تمرین قدرتی با شدت بالا    همراه با تمرین مقاومتی با بار کم و محدودیت جریان خون نیاز است واستراتژی موثر برای تمرین کاتسو ، استفاده از این روش  بدنبال تمرین با بار زیاد است. تمرین با محدودیت جریان خون وقتی افزایش قدرت را دارد که اندازه عضله هم افزایش پیدا میکند در حالی که در تمرین با شدت بالا اینطور نیست و توصیه میشود برای ورزشکاران از تمرین با محدودیت جریان خون بتنهایی استفاده نشود و با تمرین شدت بالا ترکیب شود.

 

5-انسداد عروق:

دور اندام، پهنای کاف و فشار سیستولی بازویی فاکتورهایی هستند که بر انسداد شریانی تاثیر میگذارند. فشار کاف  بیش تر از 150 میلی متر جیوه اثربخشی بیشتری برای افزایش قدرت عضلانی دارد فشار کاف بالای 150 میلی متر جیوه تاثیر بیشتری بر قدرت  و اندازه  عضله دارد اما نقطه مشخصی را نمیتوان تعیین کرد که بین افراد محدودیت جریان خون برابری را ایجاد کند. نتایج نشان داد که استفاده از فشار  با 50 میلی متر جیوه   در مقایسه با گروه کنترل  جریان خون را 50 %  و حتی کمتر کاهش داد فشار محدودیت  شریانی تحت تاثیر زمان روز است.میزان درک فشار 7 از 10 قطع کامل جریان وریدی ولی در شریان را  بدنبال ندارد.

 

6-پروتکل ها:

یاسودا  (تمرین پرس سینه)تمرین با شدت بالا (75%) نسبت به تمرین با محدودیت جریان خون افزایش در سطح مقطع عضله ، هم در عضله ترایسپس براکیا و هم در پکتورالیس ماژور داشت. در این پژوهش  محدودیت تداومی جزیی با  20 % ایمن ترین پروتکل تمرین با محدودیت جریان خون  شناخته شد.بیشتر از 6 هفته تمرین با محدودیت جریان خون تاثیر بیشتری در مقایسه با کمتر از 6 هفته دارد. تمرین با محدودیت جریان خون با تناوب بالا (HFBFR)برای 2 هفته و 2بار در روز با 20%1RM افزایش در1RM اسکوات و پشت پا و سطح مقطع عضلات ران و لگن را بهمراه داشت(13) محدودیت جریان خون با تمرین بابار کم ترکیب با تمرینات شدت بالا ورنبوم گزارش کرد افراد تمرین کرده حرکت اکستنشن زانو را با 30 % تا واماندگی با استراحت 45 ثانیه بین ست  با محدودیت جریان خون(90-100 میلی متر جیوه)  28 ± 5, 10 ± 2 ,6 ± 1  تکرار در ست اول ، دوم و پنجم توانستند انجام دهند. بطور مشابه اوونک نشان داد افراد تنها 26 تکرار با 30 %  1RM   با محدودیت جریان خون کاربردی انجام دادند.افرادی که در فاز اول تمرین قادر به رساندن تکرار 30 نیستند یا بجای 30%  با 20% تمرین کنند و/ یا استراحت بین ست را  از 30 ثانیه به 45 ثانیه زیاد کنند.اوبرز : حجم تمرین(تکرار* وزن) با محدودیت جریان خون با تمرین شدت بالا  احتمالا مشابه است.توصیه شده استراحت بین 30 – 60 ثانیه باشد. اوزاکی ، افراد مسن  با راه رفتن  با 20 – 45 % ضربان قلب ذخیره برای  4 روز در هفته و بمدت 10هفته  با محدودیت جریان خون بین 140 – 200 میلی متر جیوه  انجام شد ،افزایش در سطح مقطع چهارسر ران را بهمرا داشت. ابه نشان داد 5 روز در هفته بمدت 6 هفته با 20 دقیقه با 67 متر دقیقه راه رفتن  با محدودیت جریان خون 160 – 200 میلی متر جیوه افزایش در سطح مقطع  و تورگوی عضلات فلکسور و اکستنسور های زانو داشت برای افراد  تمرین نکرده ای  که حتی فشار پایین تمرین با محدودیت جریان خون را نمیتوانند تحمل کنند میتوانند از محدودیت جریان خون تناوبی ( 5 ست با 5 دقیقه محدودیت و 3 دقیقه بدون محدودیت )2 بار در روز  حتی با فشار 50 میلی متر جیوه   ممکن است شیب کاهش قدرت کم کند.15 تا 20 دقیقه  تمرین با 40 % حداکثر ظرفیت هوازی  همراه با محدودیت جریان خون  میتواند توسعه عضلانی را در بر داشته باشد. موثرترین تمرین مقاومتی با بار کم همراه با محدودیت جریان خون با فشار نسبتا بالا(180  میلی متر جیوه) است. تمرین مقاومتی با محدودیت جریان خون بین20 تا 50%1RMباشد. در محدوده بار پایین تمرین همچنان سازگاری با شدت تمرین است (شدت 30 % افزایش قدرت بیشتری نسبت به 20% دارد. لیونک بتازگی مدل پیشرونده ای  را برای تمرین با محدودیت جریان خون برای بازتوانی ارایه کرد که 4 فاز دارد: 1- فقط محدودیت جریان خون در طول بیحرکتی 2- محدودیت جریان خون بهمراه راه رفتن  ارام 3- محدودیت جریان خون بهمراه تمرین مقاومتی با بار کم

 

7-هورمون رشد:

بنظر میرسد  ترشح هورمون رشد  بعد از تمرین همراه با محدودیت جریان خون فاکتور مهمی  در هایپرتروفی  و قدرت عضله  باشد . فاکتورهای  مختلفی  بر پاسخ هورمون رشد  ناشی از ورزش  مثل هیپوکسی  و نیاز متابولیکی تاثیر میگذارند.تمرین مقاومتی با فشار عروقی ممکن است نقش در ترشح هورمون رشد داشته باشد.  تحریک ترشح هورمون رشد  در تمرین مقاومتی با بار کم و محدودیت جریان خون بمقداری که قابل مقایسه با انچه در تمرین  مقاومتی با بار زیاد  بدون محدودیت جریان خون  در  مردان جوان تولید میشود . پژوهشگران باور دارند که  میزان درک زیاد در در طول تحریک انقباض کمک به بالا بردن پاسخ هورمون رشد میشود. بنظر میرسد که سطح بالای درد ناشی از  تمرین با بار کم همراه با محدودیت جریان خون در مقایسه با  تمرین مقاومتی با بار زیاد و نسبتا بدون درد  کمک به رهایش هورمون رشد  میکند.از این رو تمرین با شدت متوسط تا زیاد 100 برابر غلظت هورمون رشد پلاسما را افزایش میدهد در حالی که  تمرین کوتاه مدت با شدت کم 20%  همراه با محدودیت جریان خون 290 برابر افزایش در غلظت پلاسمای هورمون رشد میشود. پاسخ هورمون رشد بعد از  تمرین مقاومتی با بار کم و محدودیت جریان خون در مردان مسن تر درمقایسه با  انچه که  در مردان جوان  دیده شده وتا حدی در مقایسه با تمرین مقاومتی سنتی با بار زیاد کمتر است. افراد مسن در مقایسه با افراد جوان در تمرین مقاومتی با محدودیت جریان خون افت  در اوج پاسخ هورمون رشد را داشتندافراد جوان غلظت بالاتری از اوج هورمون رشد را  با تمرین مقاومتی با بار زیاد تجربه کردند اما برخلاف حجم پایین تمرین با  محدودیت جریان خون ، ناحیه زیر منحنی غلضت هورمون رشد بدنیال تمرین  مقاومتی با بار کم و محدودیت جریان خون مشابه بود

 

8-پاسخ هموداینامیکی

گزارش شده که پاسخ هموداینامیک به محدودیت جریان خون در فشار 50 میلی متر در مقایسه با فشار 200 میلی متر کمتر مشاهده شده است.چون 50 میلی متر کمتر از فشارخون  شریانی اما بیشتر از فشار خون وریدی است ، فشار 50 میلی متر جیوه ممکن است باعث احتقان وریدی در اندام تحتانی را شود. فشار 50 میلی متر اثر کمتری بر جریان خون سرخرگی نسبت به 200فشار میلی متر جیوه دارد.مطالعات بیشتری برای روشن کردن مکانیسم اساسی تاثیر محدودیت جریان خون  نیاز است.

 

9-قدرت:

تمرین مقاومتی  بهمراه محدودیت جریان خون حتی با فشار کم (50 میلی متر جیوه) بطور قابل توجهی قدرت عضلانی را افزایش میدهد.تمرین مقاومتی با استفاده از انسداد عروقی در ران افزایش  در قدرت  انقباض کانسنتریک180درجه  را بهمراه داشت. احتمالا  افزایش فراخوان واحد های حرکتی در افزایش قدرت  عضله نقش دارد درحالی که در مطالعه ای ، تمرین با محدودیت جریان خون وقتی افزایش قدرت را دارد که اندازه عضله هم افزایش پیدا میکند .داده های ما به همراه داده های دیگران پیشنهاد میکند که بیشترین ترکیب تمرین با شدت کم به همراه  جریان خون کم  عضله ، حجم و قدرت عضله را  بدون ناراحتی افزایش میدهدزمانی که اکستنشن زانو تا ناتوانی در انقباض کانسنتریک انجام شود استقامت عضلانی کاهش پیدا میکند ولی الزاما حداکثر قعالیت عضلانی را بدنبال ندارد. نتیجه مطالعه  ای نشان داد تمرین مقاومتی با اعمال فشار نسبتا پایین در قسمت  انتهای بالای ران برای کاهش جریان خون  برای عضلات که تمرین داده میشود پروتکل موثری برای افزایش قدرت و استقامت عضله بدون درد است. لورنتینو گزارش کرد محدودیت جریان خون با تمرین 12  RM  و 6  RM  فایده  بیشتری بر قدرت و اندازه عضله نداشت. اما  کوک نشان داد تمرین با محدودیت جریان خون با 5ست  70% افزایش قدرت در پرس سینه و اسکوات در مقایسه با بدون محدودیت جریان خون داشت. در پژوهشی نشان داده شد زنان با  راه رفتن  با شدت نسبتا پایین با محدودیت جریان خون توسعه در قدرت عضلات داشتند.  و همچنین تمرین هوازی با محدودیت جریان خون به مدت بیشتر باعث افزایش قدرت میشود

 

10-هایپرتروفی:

دیده شده تمرین با محدودیت جریان خون با 15 تا 30 % نیزافزایش قدرت و هایپرتروفی را بهمراه داشته است.  تمرین مقاومتی با اعمال فشار نسبتا پایین در قسمت  انتهای بالای ران   افزایش در سطح مقطع عضله اکستنسور زانو در هیچ یک از سطوح محدودیت جریان خون نداشت . هنوز مشخص نیست هایپرتروفی ناشی از تمرین کاتسو بخاطر افزایش اندازه فیبر های عضلانی یا دیگر بافتهای برون سلولی /افزایش مایع است. تمرین کاتسو  افزایش سطح مقطع عضلانی چهارسر ران را بدنبال دارد درحالی که تمرین بتنهایی با شدن پایین تاثیری نداشت.یافته جالب این پژوهش بود که در تمرین کاتسو تغییر در فیبر های نوعII  نسبت به نوع  Iاتفاق افتاد.2 هفته تمرین کاتسو افزایش در  اندازه فیبر و عضله اسکلتی ایجاد میکند که مشابه با ان چیزی است که در تمرین شدت بالا بمدت 2 تا 3 ماه اتفاق میوفتد . از سوی دیگر در مطالعه  ای گزارش شد تمرین با بار کم و محدودیت جریان خون کاربردی در هایپرتروفی عضلانی    مشابه ای با تمرین با شدت بالا دارد. با شدت  و بار مشابه  تمرین  کاتسو  هایپرتروفی  بیشتری در اکستنسورهای زانو  نسبت  به فلکسور ها ایجاد میکند در حالی که تمرین هایپوکسی تمایل  به  افزایش هایپرتروفی فلکسور های زانو میشود. دلیل احتمالی  برای اینکه  اکستنسور ها نسبت به فلکسور های زانو در تمرین کاتسو  بیشتر سود میبرند  فشار متفاوت  بین اکستنسورها و فلکسور ها  در حین  تمرین است. شاید در طول تمرین فلکشن زانو  در پشت پا  در مقایسه با  فلکشن زانو  در حالت نشسته در دستگاه اکستنشن زانو رگها  بدرستی انسداد پیدا نمیکرد  ، در نتیجه   اعمال استرس کمتر  برای فلکسورهای زانو  در تمرین کاتسو است.

 

11-مشکلات :

 شواهد کمی برای اینکه که این نوع تمرین  در مقایسه با  تمرین  با بار زیاد ریسک برای سلامتی  دارد ،موجود است. هنوز مشخص نیست که ایا ترکیب تمرین با شدت کم به همراه  جریان خون کم  عضله  که حجم و قدرت عضله را  بدون ناراحتی افزایش میدهد ،تمرینی نسبت به تمرینات سنتی استاندارد شده برای بیماران با ریسک بالا ، بدون خطر و موثر تر است  .مشکلاتی در تمین محدودین جریان خون وجود دارد:درد و میزان درک فشار بالا بخاطر بستن شریان بند و همچنین تاثیرات احتمالی بر جریان خون مثل ترومبوز و ورم وجود دارد .در پژوهشی که برای تعیین موثر ترین  ترکیب شدت فعالیت  با شدت فعالیت بررسی شد  نشان داد که تمام فعالیت های با محدودیت های جریان خون نسبت به تمرین با شدت بالا خستگی بیشتر بهمراه دارد.  از سوی دیگر در پژوهشی تمرین کاتسو نمره درد بیشتری نسبت  گروه های دیگر نداشت . بار مکانیکی کم همراه با محدودیت جریان خون اسیب عضلانی  ، کاهش عملکرد عضله  و میزان خیلی زیاد درد را بهمرا ندارد.  در پژوهشی اگرچه، حتی با تمرین با تداوم بالا محدودیت جریان خون هم مارکرهای اسیب عضله ،استرس اکسیداسیون  در طول و بعد از تمرین بالا نرفت.اما تمرین با محدودیت جریان خون جز تمرینات زیر بیشینه بشمار نمیاید و برخی از افراد با مشکلات بالینی نمیتوانند استفاده کنند .دوره طولانی تمرین تا واماندگی میتواند افزاش مارکرهای فیزیولوژیکی بیش تمرینی را افزایش دهد . در یک بررسی در ژاپن در سال 2006 بیشترین عوارض تمرین با محدودیت جریان خون مربوط بود به خون ریزی زیرجلدی و بی حسی که توسط 13.1 و 1.3% شرکت کنندگان تجربه شد.این نشانه ها در اوایل شروع تمرین با محدودیت جریان خون است و با افراد وقتی به این روش عادت میکنند  کمتر میشود .در پژوهشی در ژاپن ، تنها 0.008% شرکت کنندگان در تمرین با محدودیت جریان خون دچار رابدومیلیزیز میشوند.

 

نتیجه گیری:

بنظر میرسد افرادی همچون سالمندان ، افرادی با مشکلات ارتوپدی و دوران بازتوانی که نمیتوانند از بارهای سنگین استفاده کنند تمرین مقاومتی با محدودیت جریان خون جایگزین مناسب تمرینات مقاومتی با شدت بالا برای افزایش فدرت و هایپرتروفی باشد.تمرین با محدودیت جریان خون نمیتواند جایگزین مناسبی برای ورزشکارانی که نیاز به افزایش قدرت دارند نیست و باید از تمرینات مقاومتی سنتی استفاده کنند و یا تمرین با محدودیت جریان خون را به عنوان مکمل  استفاده کنند. بنظر میرسد تمرین با محدودیت جریان خون بخاطر خستگی که بهمرا دارد روش مناسبی برای ورزشکاران در طول مسابقات نیست.

در شروع تمرین با محدودیت جریان خون ابتدا با فشار کاف کمتر و بتدریج در هر هفته فشار کاف یا وزنه ها سنگیتر شود.افرادی که باید اندام  انها بی حرکت باشد ،مثل زمانی که در گچ است از محدودیت جریان خون میتوان برای  اتروفی کمتر و افت قدرت کمتر استفاده کرد.چون همیشه نمیتوان از کاف برای اندازه گیری میزان فشار استفاده کرد میتوان از میزان درک فشار برای بستن کش دور  اندام استفاده کرد.برای اندام فوقانی از کاف های باریک تر و اندام فوقانی از کاف های بزرگتر استفاده شود و همچنین افراد با دور اندام بیشتر از کاف پهن تر استفاده کنند.بریا سود بیشتر از این روش در صورتی که ورزشکار میتواند میزان فشار و درد را تحمل کند از وزنه های سنگینتر (بجای20%1RM از 30% یا بیشتر) استفاده شود.در افرادی که بدنبال هایپرتروفی هستند بهتر است حداقل 6 هفته تمرین با محدودیت جریان خون را انجام دهند.

 

 

References

1- T. M. Manini Growth hormone responses to acute resistance exercise with vascular restriction in young and old men Growth Hormone & IGF Research 22 (2012) 167–172

2- J. Slysz The efficacy of blood flow restricted exercise: A systematic review & meta-analysis Journal of Science and Medicine in Sport 19 (2016) 669–675

3- A. Manimmanakorna Effects of low-load resistance training combined with blood flow restriction or hypoxia on muscle function and performance in netball athletes Journal of Science and Medicine in Sport 16 (2013) 337– 342

4- A. Kubota Blood flow restriction by low compressive force prevents disuse muscular weakness Journal of Science and Medicine in Sport 14 (2011) 95–99

5- T. Sumide Effect of resistance exercise training combined with relatively low vascular occlusion Journal of Science and Medicine in Sport (2009) 12, 107—112

6- M. WERNBOM ACUTE EFFECTS OF BLOOD FLOW RESTRICTION ON MUSCLE ACTIVITY AND ENDURANCE DURING FATIGUING DYNAMIC KNEE EXTENSIONS AT LOW LOAD Journal of Strength and Conditioning Research 23(8)(2009) /2389–2395

7- J. P. Loenneke A Mechanistic Approach to Blood Flow Occlusion  Int J Sports Med 2010; 31: 1 – 4

8- J. Slysz The efficacy of blood flow restricted exercise: A systematic review & meta Journal of Science and Medicine in Sport   10.1016/.2015.09.005.

9- T. M. Manini1 Blood Flow Restricted Exercise and Skeletal

Muscle Health Sport Sci. 37. 2(2009) 78-85

10- T. Yasuda Muscle fiber cross-sectional area is increased after

two weeks of twice daily KAATSU-resistance training Int. J. KAATSU Training Res. 2005; 1: 65-70

11- H. Ohta Low-load resistance muscular training with moderate

restriction of blood flow after anterior cruciate ligament reconstruction Acta Orthop Scand 2003; 74 (1): 62–68

12- B. COOK Effects of Exercise Load and Blood-Flow Restriction on Skeletal Muscle Function 10.(2007)1708-1713

13- B. R. Scott Exercise with Blood Flow Restriction: An Updated

Evidence-Based Approach for Enhanced Muscular Development Sports Med (2015) 45:313–325

14- H. Ozaki, Increases in Thigh Muscle Volume and Strength by Walk Training with Leg Blood Flow Reduction in Older Participants Journal of Gerontology: BIOLOGICAL SCIENCES 10 (2016)1-7

15- H. Iida Hemodynamic and autonomic nervous responses to the restriction of femoral blood flow by KAATSU Int. J. KAATSU Training Res.2005; 1: 57-64

16- R. P. Lowery Practical blood flow restriction training increases muscle hypertrophy during a periodized resistance training

Programme(2013)1-5

17- B. R. Scott Blood flow restricted exercise for athletes: A review of available evidence Journal of Science and Medicine in Sport10 (2015)04.014

18- M.S.AOKI Strength Training with Blood Flow Restriction Diminishes Myostatin Gene Expression 12(2011)4403-0406

19 S. TAKADA Blood Flow Restriction Exercise in Sprinters and Endurance Runners 12(2011)4403-0413

20-F C. VECHIN COMPARISONS BETWEEN LOW-INTENSITY RESISTANCE TRAINING WITH BLOOD FLOW RESTRICTION

AND HIGH-INTENSITY RESISTANCE TRAINING ON QUADRICEPS MUSCLE MASS AND STRENGTH IN ELDERLY Journal of Strength and Conditioning Research 29(4) (2015)1071–1076

21- j. M. WILSON PRACTICAL BLOOD FLOW RESTRICTION TRAINING

INCREASES ACUTE DETERMINANTS OF HYPERTROPHY WITHOUT INCREASING INDICES OF MUSCLE DAMAGE Journal of Strength and Conditioning Research 27(11)(2013)3068–3075

22- B. R. Scott Blood flow restricted exercise for athletes: A review of available evidence Journal of Science and Medicine in Sport 19 (2016) 360–367

23- J. W. Ingram The influence of time on determining blood flow restriction pressure Journal of Science and Medicine in Sport 10 (2017) 11.013

نظرات

افزودن دیدگاه جدید